tel.: +420 721 508 737

Historické jádro města Jemnice a náměstí Svobody je jako celek zapsáno do seznamu kulturních památek. Město představuje nepravidelně okrouhlé území vymezené hradbami.

Na náměstí Svobody převažují patrové domy přestavěné většinou v 18. a 19. stol. Po velkém požáru v roce 1832 se zachovalo jen několik barokních štítů. Domy mají gotické nebo renesanční jádro.

Město je rozděleno blokem domů na náměstí Svobody a Havlíčkovo. Jihovýchodní část zabírá zámecký areál. Na jižní straně náměstí stojí kamenný sloup se Spasitelem. V rohu na náměstí u ulice Husovy stojí nápadná budova bývalého okresního soudu.

Vedlejší dům s dřevěnou věžičkou je stará radnice. Městský úřad se nachází v Husově ulici. Nad kamenným ostěním vchodu je možno spatřit městský znak.

V severozápadním rohu náměstí Svobody vyniká soubor budov jemnické školy. Na panoramatických pohledech se škola projevuje jako velmi výrazná stavba. Dominantou náměstí Svobody i celého města je kostel sv. Stanislava. Na východní straně presbytáře stojí kamenný kříž. Uprostřed náměstí je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého. Obě díla pocházejí z dílny kameníka Neuwirtha.

V jihozápadním rohu náměstí Svobody je fara s barokním štítem. Zapomenout však nesmíme ani na dům č. 36 (na východní straně náměstí), ve kterém v letech 1889 - 1961 pobýval spisovatel Jan Vrba. Ten působil v Jemnici jako učitel na Lesnické škole. Jeho pobyt v Jemnici nám dnes připomíná pouze pamětní deska na domě.

Domy na náměstí
Domy na náměstí
Domy na náměstí
Domy na náměstí
Domy na náměstí
Domy na náměstí
Domy na náměstí
Domy na náměstí
Domy na náměstí
Domy na náměstí
Domy na náměstí
Domy na náměstí
Previous Next Play Pause