Historické jádro města Jemnice a náměstí Svobody je jako celek zapsáno do seznamu kulturních památek. Město představuje nepravidelně okrouhlé území vymezené hradbami.
Na náměstí Svobody převažují patrové domy přestavěné většinou v 18. a 19. stol. Po velkém požáru v roce 1832 se zachovalo jen několik barokních štítů. Domy mají gotické nebo renesanční jádro.
Město je rozděleno blokem domů na náměstí Svobody a Havlíčkovo. Jihovýchodní část zabírá zámecký areál. Na jižní straně náměstí stojí kamenný sloup se Spasitelem. V rohu na náměstí u ulice Husovy stojí nápadná budova bývalého okresního soudu.
Vedlejší dům s dřevěnou věžičkou je stará radnice. Městský úřad se nachází v Husově ulici. Nad kamenným ostěním vchodu je možno spatřit městský znak.
V severozápadním rohu náměstí Svobody vyniká soubor budov jemnické školy. Na panoramatických pohledech se škola projevuje jako velmi výrazná stavba. Dominantou náměstí Svobody i celého města je kostel sv. Stanislava. Na východní straně presbytáře stojí kamenný kříž. Uprostřed náměstí je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého. Obě díla pocházejí z dílny kameníka Neuwirtha.
V jihozápadním rohu náměstí Svobody je fara s barokním štítem. Zapomenout však nesmíme ani na dům č. 36 (na východní straně náměstí), ve kterém v letech 1889 - 1961 pobýval spisovatel Jan Vrba. Ten působil v Jemnici jako učitel na Lesnické škole. Jeho pobyt v Jemnici nám dnes připomíná pouze pamětní deska na domě.